
Ta teden sta bili na naslovnicah evropskih medijev Grčija in Makedonija. Torkat ne zaradi medsebojnih odnosov in nesoglasij glede imena ali zunanjih zadev, temveč internih dogajanj znotraj teh dveh balkanskih sosed.

Grčija postaja nekakšna “drama queen” Evroobmočja. Uradniki Evroobmočja so se namreč prvič v zgodovini sestali na ravni “višjih uradnikov”, ki so razpravljali o tem, kaj bi se zgodilo, če bi Grčija bankrotirala, poroča Euobserver. Srečanje, ki je potekalo v petek v Bratislavi je zajemalo tudi možnost bankrota, ki bi se lahko zgodil v primeru, da gre vse narobe. Poleg tega sta bila na mizi še dna alternativna scenarija. Prvi je ta, da se v prihodnjem tednu izoblikuje dogovor o reformah, ki jih bo Grčija izvedla v zameno za 7,2 milijarde evrov pomoči, ki še ostaja na razpolago. Drugi scenarij pa predvideva, da se pomoč, ki bi se sicer naj zaključila s koncem tega meseca, podaljša.
Hkrati je Grčija poslala tudi lasten predlog za nadaljevanje sodelovanja v okviru Evroobmočja, poroča Politico. Ta vključuje zmanjšanje prvotno zastavljenih ciljev glede presežkov v proračunu, nobenih rezov pokojnin in plač in rekonstrukcijo javnega dolga države. Predlog je sicer zelo podoben tistemu, ki so ga kreditodajalci že zavrnili, prispel pa je po tem, ko so bile Atene jasno pozvane, da je potrebno nekaj odločiti. “Potrebujemo odločitve – ne pogajanj – zdaj”, je povedal Donald Tusk, predsednik Evropskega sveta.

V Makedoniji pa premier Nikola Gruevski poskuša prebroditi nevihto, poroča Euobserver. V tem tednu so se zaključili dolgotrajni pogovori med koalicijo, opozicijo ter predstavniki Evropske unije, vendar neuspešno. Evropska komisija z rezultatom ni zadovoljna, hkrati pa se je distancirala od notranjih sporov ter izjavila, da bo v kolikor reforme glede vladavine prava ne bodo izvedene v kratkem času, umaknila svojo podporo državi v pristopnih pogajanjih za članstvo v EU. Gruevski je ob tem poudaril, da želi nadaljevati notranje razprave z ali brez podpore EU.