Prihajajoči teden bo v znamenju vseevropske kampanje Teden mobilnosti, poslanci Evropskega parlamenta bodo delali v Strasbourgu na prvem plenarnem zasedanju, Škoti se bodo odločili o svoji usodi.

Alternative, dan brez avtomobila, trajnostno obnašanje. To so nekatere od ključnih tematik, ki bodo zaznamovale letošnji Evropski teden mobilnosti. Tovrstni tedni potekajo vsako leto med 16. in 22. septembrom z namenom spodbude lokalnih oblasti za promocijo in uvedbo trajnostnih prevoznih sredstev in ukrepov. Hkrati želijo organizatorji kampanje državljanom predlagati alternativo avtomobilu.
Morda bodo na kolo sedli tudi nekateri poslanci v Evropskem parlamentu, ki ta teden zaseda v Strasbourgu. Na plenarnem zasedanju se bodo zvrstile predvsem zunanjepolitične teme, med katerimi bodo pomembnejše Pridružitveni sporazum EU-Ukrajina, razprava o ruski prepovedi uvoza EU poljščin, izmenjava mnenj in sprejem Resolucij o situaciji na Bližnjem Vzhodu (Sirija, Irak, Libija in Gaza), odgovor Evropske unije na epidemijo ebole v Zahodni Afriki (Gvineja, Liberija, Sierra Leone, Nigerija in Senegal). Poslanci se bodo seznanili z izvajanjem Evropskega jamstva za mlade ter razpravljali o nadaljnjih korakih. Pozvali bodo države članice, da pospešijo implementacijo.

Dnevni red plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta je dostopen tukaj. Vse seje plenarnega zasedanja lahko spremljate v živo s simultanim prevodom v vse uradne jezike Evropske unije, tudi slovenščino.
Catherine Ashton, ki je trenutno še visoka predstavnica EU za skupno zunanjo in varnostno politiko, bo v tem tednu v New Yorku vodila pogajanja med E3+3 (Kitajska, Francija, Nemčija, Rusija, Velika Britanija, Združene države Amerike) glede Iranskega jedrskega programa. Več informacij o pogajanjih in ozadnju najdete tukaj.
V četrtek, 18. 9., bo na Škotskem potekal referendum o neodvisnosti Škotske. O ozadju in rezultatu bomo poročali tudi na EU360.